ALIŞKANLIKLAR BOYUN AĞRISINA SEBEP OLUR MU?

  • 30.01.2021
  • 0 Yorum
  • Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
ALIŞKANLIKLAR BOYUN AĞRISINA SEBEP OLUR MU?

Düzgün oturun, elektronik ekranları göz hizasında tutun ve ağrı riskini azaltmak ve kendini daha iyi ve güçlü hissetmek için güçlendirme egzersizleri yapın.Yanlış alışkanlıklar boyun ağrısına sebep olabilir.

Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak boyun ağrısına sebep olabilir.Akıllı telefonlar, tablet ve dizüstü bilgisayarlar kullanmak, kitap ve dergi okumak veya TV izlemek için bir koltukta kıvrılmak rahatsız edici boyun ağrılarına sebep olabilir. Kanepede, koltukta vücudunuzu uzun süre sağlıksız bir pozisyonda bükülü tutuyorsanız, boyun, baş ve sırt ağrıları sizin için kaçınılmazdır. İnsan vücudu eklemlerin birbiri ile uyum içinde olması için tasarlanmıştır. 

Boynunuzu, sırtınızı ve diğer eklemlerinizi  çok uzun süre statik bir pozisyona zorlarsanız ağrılar sizin için kaçınılmaz olur. Pozisyonunuzu kontrol edin;Öne doğru eğik bakmak, bu pozisyonun çok uzun saatler sürdürülmesi boynunuzu öne doğru eğer, başın ağırlık merkezi öne doğru kayar. Hiçte ergonomik olmayan bu pozisyonun desteklenmesi, boynunuzdaki sternocleidomastoid (SCM) kaslarını,levatorskapulayı, üst ve orta trapez kasını ve romboid kasları, kürek kemiği çevresinin diğer kasları ve sırt kaslarını gerer. Bir süre sonra kaslar yorulur, gerilir ve güçsüzleşir. Bunu aşırı yaparsanız boynunuz ve omuzlarınız ağrımaya başlar.

Aynı şey, kanepede yattığınız ve ya uzun süre boyunca masanızda zkötü bir duruşla oturduğunuzda, omuzlarınız yuvarlanmış ve boynunuz öne doğru eğilmiş durumdayken de geçerlidir. 

Basit düzeltmeler;Boyun ağrıları fark ederseniz, ekranınızı yükseltmenizi veya materyalleri göz seviyesine çıkarmanızı tavsiye ederiz, bu durumda aşağıya bakmanıza gerek kalmaz. Küçük değişiklikler bile büyük bir fark yaratabilir. Örneğin;Kucağınıza bir yastık yerleştirin, ardından dizüstü bilgisayarınızı veya bilgisayar tabletinizi yastığın üzerine koyun.

Monitörü büyük, sağlam bir kitap yığınının üzerinekoyarak bilgisayar ekranınızı göz seviyesine yükseltin.Bir kitabı bir kitap tutucuya yerleştirin ve bir yastık ya da masanın üzerine yerleştirin.Kollarınızı sandalyenin kol dayama yerlerinde tutun.

Yazar Hakkında

Tabipp.com

Tabipp.com harika blog azılarıyla sizleri bilgilendirmeyi ve öğretici içerikleriyle de yeni bakış açıları kazandırmayı hedefler.

Yorumlar (0)

    Bu içerikte ilk yorumu yapan sen ol!

Yorum Yap

Yorum yapmak için "Giriş Yap"ın veya "Kayıt Ol"un.