TORASİK (SIRT) OMURGA AĞRISI VE KURU İĞNE TEDAVİSİ

  • 30.01.2021
  • 0 Yorum
  • Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
TORASİK (SIRT) OMURGA AĞRISI VE KURU İĞNE TEDAVİSİ

Bel ve boyun ağrısından daha az yaygın olmasına rağmen, sırt ağrısı yaygındır. Genellikle omuz kürek kemikleri arasında ağrı oluşur. Ağrı omuzlar, sırt, omuz kürekleri arasında ve çevresinde ve kaburgalarda hissedilebilir. Bazen, ağrı göğsün önüne doğru yayılabilir. Ağrı tek taraflı veya her iki taraflı olabilir.

Torasikomurga ağrısının (sırt ağrıları) sebepleri nelerdir?

• Tekrarlanan öne eğilme hareketi, disklere ve sırt omurgasının yumuşak dokularının gerginleşmesine sebep olur.

• Kötü duruş.

• Omurga esnekliği yaşla ya da başka bir sebeple azalmışsa ani dönme hareketleri.

• Hipermobilitesendromu (omurga eklemleri gereğinden fazla esnektir), eklemler zorlanabilir.

Sırt ağrısının en yaygın sebebi kötü duruştur. Sırtınızı uzun süre öne doğru eğilmiş bir konumda tutarsanız, tipik olarak eklemler ve kaslarda gerginliğe neden olur ve bu da sırt ağrısına yol açar. Otururken veya ayakta sağlıklı dik duruşun korunması, yerçekiminin omurga üzerindeki etkilerini ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

 

Torasik(sırt) omurgası anatomisi

 

Omurga, hepsi birbiri üzerinde duran omurlar olarak adlandırılan bir dizi küçük kemikten oluşur. Bağlar, sinirler, kaslar ve intervertebral diskler omurganın diğer elemanlarıdır. Sırt omurgası T1 ila T12 olarak adlandırılan on iki omur vardır.

Omurlar, omuriliği çevreleyen ve koruyan bir kanal oluşturmak için diskler ve faset eklemleri aracılığıyla birbirine bağlanır. Omurga doğal eğriler oluşturan üç ayrı bölümden oluşur: göğüs bölgesi (torasik), boyun bölgesi (servikal) ve lomber (bel). Omurganın alt kısmı birbiriyle kaynaşmış omurlardan oluşur. Beş lomber omur, omurgayı pelviskemiklerine bağlar.

12 sırt omuruna bağlanan 12 kaburga vardır ve kaburgalar yada kot kemikleritorasik(sırt) omurganın omurlarının yanındaki çıkıntılarına tutunurlar.

Spinal (omurilikten çıkan) sinirler, beyin ve kaslar ve diğer organlar arasında mesaj taşırlar. Sinirler omurilikten iki omur arasında bulunan açıklıktan dışarı doğru uzanırlar. Bu açıklığa sinir kanalı adı verilir. Diskler, faset eklemler, omur gövdeleri ve lamina denilen omur çıkıntıları bu kanalları çevreler. Bu yapılardaki herhangi bir sorun sinir kanalını daraltır, yaşlandıkça bu kanalın genişliği azalır.

 

Torasik Omurga Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir

1. Dinlenme

Ağrı çok akutsa, şiddetliyse, dinlenin ve spor veya aktivitelerden birkaç gün uzak durun. İşinize gidebilirsiniz. Çoğu zaman ağrı tedricen yavaş yavaş azalır. Hareketlilik egzersizleri de dahil olmak üzere egzersizler, yaralanmadan hemen sonra yapılabilir.

2. Soğuk ve sıcak uygulamalar

Ağrı ve yangıyıazaltmak için etkilenen bölgeye günde üç ila beş kez 10-20 dakika boyunca soğuk veya sıcak uygulayın. Deride buz yanması olmasını önlemek için buzu ince bir havluya sardığınızdan emin olun. Genellikle ağrı yeni başladığında soğuk daha sonra sıcak uygulanır.

4. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi, mobilizasyon,manipülasyon, sırttaki faset eklem ağrısı için çok işe yarayabilir. Sertlik azaldıkça eklemler gevşer. Kas spazmı masaj ile azaltılabilir.

5. İMS (kuru iğne tedavisi), çoğu zaman çok başarılı bir tedavi imkânı sunar. Biz kliniğimizde bu tedaviyi özel omurga destek aparatları ile destekliyoruz.

6. Germe egzersizleri

Her biri üç set halinde yaklaşık 20 ila 30 saniye boyunca germeler yapılır. Gerilmeye başlamadan önce 5-10 dakikalık bir ısınma veya yürüyüş yaptığınızdan emin olun. Germe egzersizi sırasında aşırı gerginlikten sakının.

İpuçları;

• Omurgaya aşırı miktarda yük binmesini önlemek için her zaman uygun duruşu koruduğunuzdan emin olun.

• Hareketsiz bir yaşam tarzı, kasların ve eklemlerin zayıf ve sertleşmesine neden olabileceği için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir.

• Bir nesneyi kaldırırken, sırtınızın zorlanmasını önlemek için onu sırtınızla değil bacaklarınızla kaldırdığınızdan emin olun.

• Kaslarda gerginlik ve güçsüzlük zorlanmaya sebep olabilir.

• Egzersiz yapmak ve sağlam bir core (çekirdek) oluşturmak sırt ve omurganızda güç ve esnekliğin korunmasına yardımcı olmak için önemlidir.

 

Yazar Hakkında

Tabipp.com

Tabipp.com harika blog azılarıyla sizleri bilgilendirmeyi ve öğretici içerikleriyle de yeni bakış açıları kazandırmayı hedefler.

Yorumlar (0)

    Bu içerikte ilk yorumu yapan sen ol!

Yorum Yap

Yorum yapmak için "Giriş Yap"ın veya "Kayıt Ol"un.